>

Kenya ve Tanzanya’da Safari İçin En Uygun Aylar Hangileri?

kenya-tanzanya-safari-mevsim-hangi-ay

Kenya ve Tanzanya’da yılın büyük bölümünde safari yapma olanağı olmakla birlikte özellikle farklı bölgeleri içeren bir plan yaptığınızda mevsimsel özellikleri dikkate almanızda yarar var. İlk olarak yağışlı dönemi mi yoksa kurak dönemi mi tercih edeceğinize karar vermelisiniz.

Yağışlı Dönem: Kasımla Mayıs ayları arasındaki dönem bölgenin daha çok yağış aldığı aylar, özellikle Mart, Nisan ve Mayıs ayları ise yağışların en yoğun olduğu dönem. Yağmurlu dönemin en çok hissedildiği aylarda (Mart, Nisan) Selous Koruma Alanı gibi bazı bölgelerde oteller bile kapalı olabiliyor. Ancak bu dönemin de bazı avantajları var. Öreğin kuş gözlemcileri açısından yağmurlu dönem çok daha fazla tercih ediliyor ayrıca hayvanların dışında özellikle doğanın canlı görüntüsüne tanık olmak isteyenler için de yağışlı dönem uygun. Üstelik pek çok otel bu dönemlerde daha uygun fiyata konaklama imkânı sunuyor ve kurak dönemdeki kalabalıklar bu dönemde yok. Eğer Afrika’yı yağmurlu dönemde görmek isterseniz, yağışların daha hafif olduğu Ocak ve Şubat aylarını tercih etmenizde yarar var.

Kurak Dönem: Haziran ile Ekim ayları arasındaki aylar kurak aylar olarak geçiyor ve bu aylarda sivrisinek sayısı önemli ölçüde azalıyor. Sıtma hastalığı kapma riskinin en az olduğu dönem de kurak dönem. Yağışlı döneme kıyasla, kurak dönemin daha fazla tercih edilmesinin ana nedeni güneşli güzel bir havada, hayvanların gizlenebileceği yeşillikler yokken onları daha rahat gözlemleyebilmek ve tabii ki pek çok canlının park alanlarına doğru hareket ettiği büyük göçe tanık olmak. Kurak dönemde özellikle nehir kenarları ve su birikintilerinin yakınında çok sayıda hayvan görebilirsiniz ancak bu dönemde turist sayısının fazla olduğunu ve fiyatların biraz daha yukarıda olduğunu bilmekte de yarar var.

Bu dönemlerin tarihlerini de çok keskin bir bilgi olarak kabul etmeyip yağışlı dönem ile kuru dönem arasında geçişler olabileceğini de unutmamak gerek. Yani bir yıl yağışlar erken gelebileceği gibi başka bir yıl da geç gelebilir. Bütün bunlar büyük göçü tahmin edilenden önceye veya sonraya bırakabilir, bu nedenle yapacağınız gezide hiçbir şeye mutlak olacak gözüyle bakmamalı, doğanın o tarihte size sunacaklarını gözlemlemeye hazır olmalısınız. Ayrıca beklentilerinize göre de hangi mevsimin daha iyi olacağı değişebilir. Kuş görmek istiyorsanız farklı, doğal yaşamı içinde değişik türleri bir arada görmek istiyorsanız farklı, büyük göçü izlemek istiyorsanız farklı bir dönemi tercih etmelisiniz.

Eğer bu bölgeyi ilk kez ziyaret ediyorsanız pek çok kişinin yaptığı gibi Haziran, Temmuz, Ağustos, Eylül veya Ekim aylarını tercih ederek hem çok sayıda hayvan görebilir hem de güneşli bir havada daha rahat gözlem yapabilirsiniz.

Kenya ve Tanzanya’daki safari turlarının tarih seçenekleri için bizimle hemen iletişim kurabilirsiniz.