>

Serengeti Safari & Zanzibar

SerengetiLandscape

Unutulmaz bir safari deneyimini ve sonrasında Hint Okyanusunda muhteşem bir deniz tatilini birlikte harmanlayan bu 9 günlük turumuzda dünyanın en ünlü safari parklarından biri olan Serengeti Milli Parkında ve dünyanın 8. Harikası olarak nitelendirilen Ngorongoro Kraterinde safari yapıyorsunuz. Tanzanya’da safarinize başlayacağınız bölgeye oldukça yakın olan Kilimanjaro Havalimanına uçuyor ve sırasıyla Tarangire Milli Parkı, Serengeti Milli Parkı ve Ngorongoro Krateri’nde Safari yapıyorsunuz. Son olarak, Afrika’da klasik bir safarinin bıraktığı unutulmaz anılarla  tatlı yorgunluğunuzu atmak üzere Hint okyanusunun büyülü adası Zanzibar’da 4 gün geçiriyorsunuz. Zanzibar’dan direkt İstanbul’a uçuş konforunuz sunulduğu bu turumuzdan benzersiz anılarla döneceksiniz..


Cita1Görülebilecek Hayvanlar: Aslan, fil, buffalo, gnu, leopard, çita, hipopotam, timsah, zebra, öküz başlı antilop, ceylan, topi, eland, zürafa ve gergedan.


Konaklama: Mt. Meru Hotel, Ngorongoro Farm House, Serengeti Sopa Lodge, Ocean Paradise Resort & Spa.


Bu turumuzun künyesini aşağıda görebilirsiniz

Tur Kodu: SSZ9-KB18
Süresi: 9 gün
Hareket: 20 – 28 AĞUSTOS 2018  ** KURBAN BAYRAMI **                       4.050 USD  **100 USD Erken Rezervasyon Fırsatıyla**
Grup Sayısı: 6-24 kişi
Minimum Kişi: 6 Kişi
Rehber: Lokal Safari rehberleri – 15 Kişi üzeri katılım durumunda Türk Tur Lideri gruba eşlik edecektir
Seyahat Şekli: 7 kişilik Toyota Landcruiser veya Nissan Patrol 4×4 Safari araçlarıyla
Tura dahil Hizmetler: THY ile Istanbul – Kilimanjaro & Zanzibar -İstanbul direkt uçuşları, Serengeti – Arusha & Arusha – Zanzibar iç hat uçuşları, tüm transferler, programdaki yer alan yemekler, tüm Safariler, tüm milli park giriş ücretleri, Serengeti'de Geleneksel Masai Köyü Ziyareti, havalimanı vergileri, İngilizce konuşan Safari rehberi/Şoför.
Konaklama: Safari otelleri, Şehir otelleri ve Zanzibar'da Resort Hotel
Gezilecek bölgeler: Arusha 1 Gece (Oda-Kahvaltı)
Tarangire National Park
Serengeti National Park 2 Gece
Ngorongoro Crater 1 Gece
Zanzibar 4 Gece (Yarım Pansiyon)

1. GÜN: ISTANBUL - ARUSHA (TANZANYA)    20.08.2018

Tarifeli uçağımızın kalkış saatine bağlı olarak akşam üzeri 17:30'da Atatürk Havalimanı Dış Hatlar kontuarında buluşuyor, pasaport ve bilet işlemlerinizin tamamlanmasının ardından 19:50'de Tanzanya’ya hareket ediyoruz. Yaklaşık 7,5 saat sürecek uçuşumuzda gecelememiz uçakta olacak. Kilimanjaro Uluslararası Havalimanına gece yarısından sonra 02:40'da varıyor ve Logde yetkilileri tarafından karşılanarak otelimize transferimiz gerçekleştiriliyor.

Konaklama oda-kahvaltı bazında Mt. Meru Hotel'de olacaktır.


2. GÜN: ARUSHA - TARANGİRE MİLLİ PARKI - NGORONGORO KRATERİ    21.08.2018

Kısa bir dinlenmenin ardından kahvaltımızı yapıyor ve Arusha'dan ayrılarak Tarangire Milli Parkına doğru hareket ediyoruz. Afrika'daki ilk safarimizi Tarangire'de yaparak öğleden sonra parktan ayrılıyor ve Ngorongoro'ya hareket ediyoruz. Yaklaşık 3 saatlik sürüşün ardından akşam yemeğimizi alacağımız ve konaklayacağımız otelimize varıyoruz.

Tarangire Milli Parkı Özellikle kurak sezonda barındırdığı vahşi yaşam zenginliğiyle ziyaretçilerine görsel bir şölen sunan Tarangire Milli Parkı, hayvan çeşitliliği bakımından sıralamada Serengeti’den hemen sonra gelmektedir. Tanzanya’daki en kalabalık fil nüfusuna da ev sahipliği yapan Tarangire Milli Parkı, bazı kurak bölge antiloplar türlerinin de sıkça görülebildiği yegane yaşam alanıdır. Ayrıca kurak mevsimde Manyara Milli Parkından buraya göç eden binlerce hayvana da tanık olabilirsiniz...

Konaklama ve akşam yemeği Ngorongoro Farm House'da olacaktır.


3. GÜN  NGORONGORO - SERENGETİ    22.08.2018

Bu sabah, öğle yemeklerimizi lunch-box olarak yanımıza alıyor ve Ngorongoro Kraterinde safari yapmak üzere otelimizden ayrılıyoruz. Öğle yemeğimizi, Kraterin ortasında bulunan ve bir vahayı andıran yeşillikler içindeki göl kıyısında picnic lunch olarak alıyor ve öğleden sonra Ngorongoro'dan ayrılarak Serengeti'ye devam ediyoruz. Yaklaşık 4 saatlik yolculuktan sonra ünlü Serengeti Milli Parkı'na ulaşıyor ve park girişinden otelimize kadar yol boyu safari yapıyoruz.

Ngorongoro Krateri Dünya’nın 8. Harikası olarak da nitelendirilen Ngorongoro Krateri, Afrika’nın en bilinen doğal yaşam alanlarından biridir. Dünya mirası listesinde yer alan Krater, 20 km. genişliği, kapladığı 264 km2 yüzölçümü ve 610-760 metre arasında değişen derinliğiyle dünyanın en büyük volkanik kraterini oluşturur. Kendine özgü iklimi ile Krater, bünyesindeki otlakları, bataklıkları, ormanları, tatlı su gölü ve çok zengin doğal yaşamı ile kendi başına bir ekosistem oluşturur.

Konaklama ve akşam yemeği Serengeti Sopa Lodge'da olacaktır.


4. GÜN  SERENGETİ'DE SAFARİ    23.08.2018

Bugün tüm günümüzü, büyüleyici güzellikleri ve geniş düzlükleriyle ünlü Serengeti Milli Parkında sabah ve akşam yapacağımız safarilerle geçiriyoruz.
Sabah safarimizin ardından kahvaltı için otelimize dönüyoruz. Kahvaltı sonrasında öğle yemeğimizi lunch box olarak yanımıza alıp ünlü  Serengeti Milli Parkında tüm gün sürecek olarak safarimize çıkıyoruz. Akşam üzeri gün batımından önce otelimize dönüyoruz..
Konaklama full pansiyon bazında Serengeti Sopa Lodge'da olacaktır.


5. GÜN SERENGETİ - ZANZİBAR  24.08.2018

Kahvaltımız sonrasında check-out işlemlerimizi tamamlıyor ve Zanzibar uçuşumuz için piste hareket ediyoruz. Arusha üzerinden yapacağımız aktarmalı uçuşumuzla Zanzibar’a varışımızda havalimanında karşılanıyor ve 4 gece konaklayacağımız Ocean Paradise Resort Otele transferimiz gerçekleştiriliyor.

Dilerseniz Zanzibar'da, detaylarını "Ekstra Aktiviteler" sekmesinde görebileceğiniz ekstra olarak düzenlenen turlara katılabilirsiniz.
Konaklama yarım pansiyon (kahvaltı-akşam yemeği) şeklinde Ocean Paradise Resort Otel’de olacaktır.


6. & 7. GÜNLER:    ZANZİBAR      25 - 26.08.2018

Bu 2 günümüzü Ocean Paradise Resort Otel’de Hint Okyanusunun masmavi sularının ve Afrika güneşinin tadına vararak geçiriyoruz. Zanzibar konaklamamız boyunca otelimizde bazıları ekstra olan çeşitli aktivitelere katılabilirsiniz: Tüplü dalış, su sporları, Doğu Afrika’ya özgü yelkenli -Dhow- ile gezi, doğa yürüyüşleri, dhow yapım atölyesine düzenlenen (workshop) gezisi bunlardan bazılarıdır. Bunların dışında Zanzibar’ın merkezi Stone Town ziyareti, Portekiz Limanı, Sultan’ın Sarayı, Köle Pazarı, Milli Müze ise katılabileceğiniz kültürel aktivitelerin bir kısmıdır.
Konaklama yarım pansiyon (kahvaltı-akşam yemeği) şeklinde Ocean Paradise Resort Otel’de olacaktır.


8. GÜN:   ZANZİBAR      27.08.2018

Zanzibar'daki son günümüz... Bu günün akşamında hazırlıklarımızı tamamlıyor ertesi gün (28.08.2018) sabaha karşı gerçekleşecek uçuşumuz için 02:30'da Zanzibar havalimanına transferimiz sağlanıyor.
Konaklama yarım pansiyon (kahvaltı-akşam yemeği) şeklinde Ocean Paradise Resort Otel’de olacaktır.

9. GÜN:   ZANZİBAR - İSTANBUL    28.08.2018

Bir gece öncesinden hazırlıklarımızı tamamlıyor ve check-out işlemlerimizin ardından 02:30'da resepsiyonda buluşarak Zanzibar Havalimanına transferimiz sağlanıyor. Uçağımızın kalkış saati 05:40. Yaklaşık 7 saatlik uçuş sonrasında İstanbul'a varıyoruz.

Hoş geldiniz...

**Tüm ekstra turlar, otelinizden alınmanız ile başlar ve otelinize dönüşünüzde sona erer. Turun yapılacağı bölgeye olan tüm transferler dahildir**

Zanzibar'da Yunuslarla Yüzme (min. 2 kişi)                 110 USD (6 Saatlik aktivitedir)

Stone Town’dan Zanzibar’ın en güney noktası olan Kizimkazi’ye ulaşmanız yaklaşık 1 saat sürüyor. Kizimkazi’den ise sürat tekneleri ile ulaşabileceğiniz Kizimkazi kanalında yunuslarla yüzme ayrıcalığına sahip olabilirsiniz. Oldukça oyuncu olan bu yunuslara yaklaşabilir, çok yakınlarında yüzebilir, tur sırasında kiralayabileceğiniz maske ve snorkel ile su altındaki hareketlerini izleyebilirsiniz.

Kizimkazi kasabasında ise, Doğu Afrika’da islamiyetin ilk örneklerinden biri olan ve duvarlarında Küfi yazısı örnekleri bulunan 12. yüzyıldan kalma Camii de görebilirsiniz.
Bu turda yanınıza şort, terlik, havlu ve mayonuzu almanızı hatırlatmak isteriz. Tekneye binmek için de bel seviyenize kadar suda yürümeniz gerekebilecektir. Tur ücretine öğle yemeği dahil değildir ancak tur sırasında ekstra olarak alınabilir.


Safari Blue                                                                 120 USD (Tüm gün süren aktivitedir)

Tüm gün süren bu en popüler turumuzda adanın güneybatısında bulunan Fumba Köyüne götürülüyor ve diğer misafirlerle birlikte sizi bekleyen Dhow’a biniyorsunuz. Doğu Afrika’ya özgü bir yelkenli olan “Dhow” ile denize açılıyor, şanslı iseniz yunusları da görebileceğiniz tüm gün süren bir seyir yapıyorsunuz. Hint okyanusunun ılıman berrak sularında, tekneden temin edebileceğiniz maske ve snorkel ile mercan kayalıklarındaki sualtı yaşamına tanık olabilirsiniz.

Turumuzda rehber ve eğitmenler eşliğinde su altını keşfedebilirsiniz (tüpsüz dalış). Soğuk içeceklerinizin, su ve bira, deniz mahsullerinden oluşan açık büfe öğle yemeğinin de sunulduğu bu turda adanın yerel lezzetler olan ızgara balık, ıstakoz ve kalamarı da tatma fırsatını bulacaksınız. Taptaze meyve ve Tanzanya kahvesi de menünüze dahildir.
Ayrıca bu turumuzda ziyaret edeceğiniz Kwale adasında, gel-git’in yüksek olduğu zaman oluşan lagünde yüzme fırsatını da bulabileceksiniz. Mangrov ormanlarıyla çevrili bu lagünde yüzmenin uzun süre unutamayacağınız bir tecrübe olacağına eminiz!


Stone Town Tarihi & Kültür Turu                                75 USD (Yarım gün süren bir aktivitedir)

Zanzibar’ın zengin kültürünü gözlemleyebileceğiniz bu turumuz, adayı ziyaret edenlerin en çok tercih ettiği turlardan biridir. Daracık sokakları, taş ve kum karışımından yapılmış otantik evleri, bu evlerin 200 yıllık Arap ve Hint motifleri taşıyan ahşap kapıları ile Zanzibar kültürü hakkında eşsiz deneyimlere sahip olabilirsiniz.

Turumuz; tropik meyve-sebzelerin, adaya özgü baharatların ve deniz mahsullerinin satıldığı, kuruluşu 1904 yılına dayanan Pazar Yeri’nde başlıyor. Sonrasında, 1873 yılında misyoner papazların önderliğinde kurulan Anglikan Kilisesini ziyaret ediyorsunuz. Bu turda görebileceğiniz diğer önemli yerler;
• 1840 yılında yapımı tamamlanan Sultan’s Palace Müzesi,
• 1883 yılında inşa edilen ve dönemin resmi seramonilerinin yapıldığı House of Wonders,
• Daha öncesinde English Club olarak kullanılan şimdiki Africa House,
• Zanzibar’a özgü lezzetleri günbatımına karşı tadabileceğiniz Forodhani Park,
• Arapların Portekizlilere karşı savunma amaçlı inşa ettiği Old Fort (Eski Kale).


Baharat Turu                                                                75 USD (Yarım gün süren bir aktivitedir)

Bu turumuza katıldığınızda, Zanzibar’a neden Baharat Adası denildiğini daha iyi anlayabileceksiniz!

Turumuz, adanın kırsalında meyve bahçelerinin arasında, Doğu Afrika’ya özgü çok değişik baharat ve meyveleri tadımızla başlıyor. Ülkemizde görmeye pek alışık olmadığımız Jack Fruit, Litche (Liçi), Aşk Elmasının yanında daha sık görebildiğiniz Ananas, Hindistan Cevizi ve Muz tadına bakabileceğiniz meyvelerin yalnızca birkaçı…
Bunların yanında, Zanzibar’a baharat adası denmesinin sebeplerinden olan; kişniş, karanfil, zerdeçal ve hint cevizi (nutmeg) ise yoğun aroma ve kokularıyla başınızı döndürecek…
Kına otu, iyot bitkisi, ylang-ylang ve ruj ağacı ile kakao ve kahve ağaçları da Zanzibar’da görebileceğiniz ağaç türlerinden sadece bazıları…
Bu turumuzda görebileceğiniz önemli yerler;
• 1850 yılında Seyyid Said Bin Sultan tarafından, aynı zamanda İran Şahının torunu olan eşi prenses Sheherezade için yaptırılan Kidichi Pars Hamamı,
• Zanzibar’ın 3. Sultanı olan Seyyid Barghash ‘ın 99 cariyesi için yaptırdığı Maruhubi Sarayının kalıntıları,
• Sultan Majid tarafından 1860 yılında yaptırılan Dr. Livingstone evi.


"Dhow" ile Tekne Gezisi                                                85 USD (1 saatlik aktivitedir)

Gün Batımında “Dhow” ile Tekne Gezisi 1 Saat

Gün batımından 1 saat önce Stone Town sahilinden başlayan bu turumuz, Dhow’a bindikten sonra yaklaşık 1 km açığa kadar motor ile devam eder. Daha sonra teknenizin deneyimli mürettebatı rüzgarın istikametine bağlı olarak yelken açarlar ve size sadece turkuaz renkteki Hint okyanusunda yelken seyrinin keyfine varmak kalır. Stone Town sahilin büyülü manzarası karşısında bir kadeh soğutulmuş beyaz şarap, kokteyl veya bira eşliğinde gün batımının tadını çıkartabilirsiniz.
Gün batımında, ufuk çizgisinde turuncudan pembeye ve daha sonra mora dönen renklerle ve yelkeninizi hafif hafif dolduran rüzgarla Stone Town sahiline doğru ilerlerken tamamlayacağınız bu turunuz, hafızalarınızda uzun yıllar silinmeyecek izler bırakacak!


Nungwi Turu                                                                  100 USD (Tüm gün süren aktivitedir)

 Zanzibar’ın en kuzey noktasında konuşlanmış olan oldukça popüler Nungwi kasabasına Stone Town’dan 1 saat 30 dakika içinde ulaşılabiliniyor. Nungwi, berrak denizi ve bembeyaz kumsallarıyla tüplü/tüpsüz dalış, yüzme ve güneşlenme için adadaki en mükemmel yerdir.

Bu turumuzda öncelikle Stone Town’a yarım saat mesafedeki Mangapwani mağaralarını görebilirsiniz: Zanzibar’da köle ticaretinin yasaklandığı ve köle pazarlarının resmi olarak kapatıldığı 1873 yılından 1911 yılına kadar kölelerin gizlice saklandığı ve Dhowlar ile Zanzibar dışına gönderildiği yerler olan bu mağaralar, adanın tarihine de ışık tutuyor.
Mangapwani mağaralarından sonra 1 Nungwi kasabasına ilerliyor ve Zanzibarlıların yaşamına başka bir pencereden bakıyorsunuz. Nungwi Kasabası turumuzda;
• Tamamen geleneksel yöntemler ve aletler kullanılarak Dhow inşa edilen bir yapım atölyesini,
• Tamamen doğal bir deniz kaplumbağası akvaryumunu,
• Nungwi’deki evleri, Dhow yapımı ve balıkçılık ile geçinen köyün geleneksek yaşamını görebilecek,
• Bembeyaz kumsalda palmiye ağaçlarının altında kumsalda içkinizi yudumlayabileceksiniz.


Jozani Ormanı Turu                                                     95 USD (Yarım gün süren bir aktivitedir)

Stone Town merkezinden 35 km. güneydoğusunda bulunan Jozani Ormanı, adanın tek doğal ormanıdır. Uzun yıllar önce leopar ve antilop türlerinin de bulunduğu ormanda bugün Red Colobus (Colobus badius kirkii) maymunları ve Blue Skyes maymunları rahatlıkla görülebilir. Red Colobus maymunları, türü tehlike altında olan ve dünyada çok ender görülen maymun türlerinin başında gelmektedir. Jozani Ormanındaki Red Colobus maymunları oldukça dost canlısı olup, fotoğraflarının çekilmesine çok alışıklardır. Rehberinizin de yardımıyla çok yakından fotoğraflama imkanınız olabilecektir. Ormandaki yaban hayatın dışında sürekli yeşil kalan çalılıklar, Mangrov ormanları ve su kaynaklarının oluşturduğu göletler kaçırılmaması gereken diğer doğal güzelliklerdir.


Serengeti'de Balon Safari                                              440 USD

İki Kişilik Odada Kişi Başı Yetişkin                                            4.050 USD  **1 Mayıs'a kadar 100 USD Erken Rezervasyon Fırsatıyla**

İki kişilik Odada Tek Konaklama                                                4.700 USD

2 Yetişkin ile kalan Çocuk Misafir (2-11 yaş)                             2.950 USD

Ayrı odada kalan Çocuk Misafir (2-11 yaş)                                3.100 USD

Mount Meru Hotel:

Mount-Meru-Hotel5 Mount-Meru-Hotel3 Mount-Meru-Hotel1 Mount_Meru_Hotel4

 

 

 

 

 

 

Ngorongoro Farm House:

Serengeti Sopa Lodge:

Ocean Paradise Resort:

-  Sağlık

Tanzanya için herhangi bir aşı zorunluluğu bulunmamaktadır, ancak Sarı Humma Aşısı olunması önerilmektedir. Bununla birlikte yanınıza sıtma hapı ve sinek kovucu sprey bulundurmanızda fayda var. Tüm konaklamalarda odalarda kullanımınız için kapalı şişe suyu bulunmaktadır.


- Seyahat Zamanlaması

Tanzanya & Zanzibar’a, yağmurlu sezon olan Nisan-Mayıs ayları dışında 10 ay boyunca gidilebilir. Bununla birlikte seyahat için en uygun aylar, Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarıdır. Ocak, Şubat, Mart ve Haziran aylarında da turist kalabalığı kısmen az olacağından tercih edilebilir. Zanzibar ise Nisan-Mayıs hariç her dönem popüler bir tatil destinasyonudur.


- Vize Bilgileri

Tanzanya’ya girişte vize uygulanmaktadır. 6 aylık geçerli pasaportunuz olması durumunda 50 USD karşılığında giriş kapılarında kolaylıkla vize alınabilmektedir.


- Uçuş Süreleri

İstanbul - Kilimanjaro uçuşu THY ile 6 saat 30 dakika sürmektedir. Darüsselam-İstanbul uçuşu ise 7 saat sürmektedir. Darüsselam-Zanzibar arası 20 dakikalık uçuşla gerçekleştirilmektedir. 


- Para Birimi

Tanzanya ve Zanzibar’da para birimi Tanzanya Şilini’dir. Yanınıza USD aldığınız takdirde kolayca değiştirebilirsiniz. 


- Saat Dilimi

Türkiye ile Tanzanya/Zanzibar arasında saat farkı bulunmamaktadır.


- Telefon Kullanımı

Seyahatiniz esnasında cep telefonlarınız rahatlıkla kullanılmaktadır. Safari sırasında ise bazı bölgelerde şebeke sorunu olabilmektedir. 


- Elektrik

Tanzanya ve Zanzibar’da elektrik akımı 220 volttur. Prizler İngiltere’deki gibi üç adet dikdörtgen uçtan oluşur. Seyahatiniz öncesinde mutlaka adaptörünüzü almanızı öneririz, otellerde temini oldukça zor olmaktadır.


- Seyahat Sırasında Kıyafet Seçimi ve Gerekli Olabilecek Eşyalar

Gün içerisinde tişört, kısa ve uzun kollu gömlekler, pamuklu pantolonlar, rahat yürüyüş ayakkabıları, akşamları için ince bir mont/polar alınması önerilir. Safariler sırasında genellikle uzun kollu, ince pamuklu gömlek ve ince pantolon giyebilirsiniz.  Renk seçiminizde, haki, yeşil veya kahverengi, fazla cebe sahip giysileri tercih edebilirsiniz. Bunlarla birlikte yanınıza şapka, güneş gözlüğü, güneş kremi, sinek kovucu, fotoğraf makinesi, dürbün, video kamera ve bunların şarj aletleri,  yedek hafıza kartları,  220 Volta uygun İngiliz tarzı priz adaptörü (3 uçlu), Bilgilendirici kitaplar (Lonely Planet-East Africa vs.) almanızı öneririz. Zanzibar’da yazlık kıyafetler kullanımı önerilir.


- Yemek Kültürü

Seyahatiniz sırasında ve konaklama yapılan yerlerdeki restoranlar, yerel Afrika yemeklerinden daha çok Avrupa ve Asya mutfağına yer vermektedir. Menülerde;  kuzu, dana ve tavuk eti yoğunlukla kullanılmaktadır. Ayrıca Hint mutfağından da yemeklere yer verilmektedir. Yemeklerden sonra mutlaka meyve ve kahve sunulmaktadır.

Zanzibar’da ise yine et ve tavuk yanında balık ve diğer deniz mahsülleri de çokça sunulmaktadır.


- Alışveriş

Geleneksel kıyafetler ve hediyelik eşyalar alınabilir. Ağaç işi oyma hediyelikler (özellikle Abanoz ağacı) çokça bulunmaktadır. Ayrıca, Tanzanit de Tanzanya’ya özgü ve kolaylıkla bulunabilen yarı değerli bir taştır.