>

Doyasıya Zanzibar

MapenziBeach1

Hint Okyanusunun egzotik adası Zanzibar’ı doyasıya yaşayabileceğiniz bu 7 günlük turumuzda, Zanzibar’a yapacağınız direkt uçuş ile kendinizi bambaşka bir dünyada hissedeceksiniz… Adanın çok renkli kültürünü ve tarihini keşfedebileceğiniz Stone Town turundan, Zanzibar’a ‘Baharat Adası‘ denmesine sebep olan her türlü baharatı bulabileceğiniz Baharat Turuna, gün batımında ‘Dhow’ ile yapacağınız Tekne Turundan, sizi Hint Okyanusunun turkuaz sularına ve bembeyaz kumsallarına götüren Safari Blue‘ya kadar her gününüzü dolduracak birbirinden keyifli aktivitelere katılabilirsiniz. Dilerseniz Hint Okyanusunda yunuslarla yüzebilir, Jozani Ormanında Kırmızı Colobus Maymunlarının peşinde iz sürebilirsiniz. Adanın popüler köylerinden Nungwi’yi keşfedilebilir ve yerel halka karışabilirsiniz. Konaklama yapılan tüm otellerde tüplü dalış, yelken ve diğer su sporlarının bulunduğu bu turumuzda isteğinize göre farklı otellerde konaklama seçenekleri de sunulabilir. Özellikle balayı çiftlerimizin tercih ettiği turumuzdan yaşam boyu hatırlanacak anılarla  döneceksiniz.


Yapılabilecek Aktiviteler: Stone Town Tarihi ve Kültür Turu, Baharat Turu, Gün Batımında Dhow ile Tekne Gezisi, Jozani Ormanı Turu, Dolphin Turu, Nungwi Turu, Safari Blue.


Konaklama: 4* & 5* Resort Hoteller

Konaklama Alternatifleri: Ocean Paradise Resort & Spa, Double Tree Hilton Zanzibar, Hideaway of Nungwi.


Bu turumuzun künyesini aşağıda görebilirsiniz

Tur Kodu: DZ6
Süresi: 6 gün
Hareket:  11 HAZİRAN – 17 HAZİRAN 2018  **RAMAZAN BAYRAMI**                                        750 USD + THY Uçuşları
Grup Sayısı: 2-24 kişi
Minimum Kişi: 2 Kişi
Seyahat Şekli: Uçak
Tura dahil Hizmetler: Tüm Havalimanı-otel transferleri, Tercihe göre yarım pansiyon veya her şey dahil konaklama.
Konaklama: Zanzibar Resort Otel
Gezilecek bölgeler: Zanzibar

1. GÜN: ISTANBUL - ZANZİBAR   11.06.2018

Tarifeli uçağınızın kalkış saatine bağlı olarak öğleden sonra Atatürk Havalimanı Dış Hatlar kontuarında oluyor, pasaport ve bilet işlemlerinizin ardından Zanzibar'a hareket ediyorsunuz. Geceleme uçakta. Sabaha karşı Zanzibar'a varışınızın ardından karşılanarak otelinize transferiniz gerçekleştiriliyor.


2. GÜN:  ZANZİBAR  12.06.2018

Sabaha karşı Zanzibar'a varışınızın ardından karşılanarak otelinize transferiniz gerçekleştiriliyor. Zanzibar'a hoşgeldiniz...

Dilerseniz gün içinde katılabileceğiniz ekstra turlarla adayı keşfedebilir veya Afrika güneşinin ve Hint okyanusunun keyfine varabilirsiniz..

Konaklama yarım pansiyon bazında Ocean Paradise Resort Hotel & Spa'da olacaktır.


3. - 4. & 5. GÜNLER:  ZANZİBAR  13 - 15.06.2018

3 gününüzü Ocean Paradise Resort  Hotel & Spa’da  Hint Okyanusunun masmavi sularının ve sımsıcak Afrika güneşinin tadına vararak geçiriyorsunuz. Zanzibar'daki günlerinizi, 'Ekstra Aktiviteler' bölümünde görebileceğiniz çok renkli turlarla değerlendirebilirsiniz.  Bunun yanında, otelinizde bazıları ekstra olan çeşitli aktivitelere de katılabilirsiniz: Tüplü dalış, yelken,  su sporları, Doğu Afrika’ya özgü yelkenli -Dhow- ile gezi, sahil yürüyüşleri, dhow yapım atölyesine düzenlenen (workshop) gezileri bunlardan bazılarıdır.

Konaklama yarım pansiyon (kahvaltı-akşam yemeği) şeklinde Ocean Paradise Resort  Hotel & Spa'da olacaktır.


6. GÜN:  ZANZİBAR  16.06.2018

Zanzibar'daki son günümüz... Bu günün akşamında hazırlıklarımızı tamamlıyor ertesi gün (17.06.2018) sabaha karşı gerçekleşecek uçuşumuz için 02:30'da Zanzibar havalimanına transferimiz sağlanıyor.
Konaklama yarım pansiyon (kahvaltı-akşam yemeği) şeklinde Ocean Paradise Resort Otel’de olacaktır.


7. GÜN:  ZANZİBAR - İSTANBUL  17.06.2018

Bir gece öncesinden hazırlıklarımızı tamamlıyor ve check-out işlemlerimizin ardından 02:30'da resepsiyonda buluşarak Zanzibar Havalimanına transferimiz sağlanıyor. Uçağımızın kalkış saati 05:40. Yaklaşık 7 saatlik uçuş sonrasında İstanbul'a varıyoruz.

Hoş geldiniz...

**Tüm ekstra turlar, otelinizden alınmanız ile başlar ve otelinize dönüşünüzde sona erer. Turun yapılacağı bölgeye olan tüm transferler dahildir**

Zanzibar'da Yunuslarla Yüzme (min. 2 kişi)                 110 USD (6 Saatlik aktivitedir)

Stone Town’dan Zanzibar’ın en güney noktası olan Kizimkazi’ye ulaşmanız yaklaşık 1 saat sürüyor. Kizimkazi’den ise sürat tekneleri ile ulaşabileceğiniz Kizimkazi kanalında yunuslarla yüzme ayrıcalığına sahip olabilirsiniz. Oldukça oyuncu olan bu yunuslara yaklaşabilir, çok yakınlarında yüzebilir, tur sırasında kiralayabileceğiniz maske ve snorkel ile su altındaki hareketlerini izleyebilirsiniz.

Kizimkazi kasabasında ise, Doğu Afrika’da islamiyetin ilk örneklerinden biri olan ve duvarlarında Küfi yazısı örnekleri bulunan 12. yüzyıldan kalma Camii de görebilirsiniz.
Bu turda yanınıza şort, terlik, havlu ve mayonuzu almanızı hatırlatmak isteriz. Tekneye binmek için de bel seviyenize kadar suda yürümeniz gerekebilecektir. Tur ücretine öğle yemeği dahil değildir ancak tur sırasında ekstra olarak alınabilir.


Safari Blue                                                                 120 USD (Tüm gün süren aktivitedir)

Tüm gün süren bu en popüler turumuzda adanın güneybatısında bulunan Fumba Köyüne götürülüyor ve diğer misafirlerle birlikte sizi bekleyen Dhow’a biniyorsunuz. Doğu Afrika’ya özgü bir yelkenli olan “Dhow” ile denize açılıyor, şanslı iseniz yunusları da görebileceğiniz tüm gün süren bir seyir yapıyorsunuz. Hint okyanusunun ılıman berrak sularında, tekneden temin edebileceğiniz maske ve snorkel ile mercan kayalıklarındaki sualtı yaşamına tanık olabilirsiniz.

Turumuzda rehber ve eğitmenler eşliğinde su altını keşfedebilirsiniz (tüpsüz dalış). Soğuk içeceklerinizin, su ve bira, deniz mahsullerinden oluşan açık büfe öğle yemeğinin de sunulduğu bu turda adanın yerel lezzetler olan ızgara balık, ıstakoz ve kalamarı da tatma fırsatını bulacaksınız. Taptaze meyve ve Tanzanya kahvesi de menünüze dahildir.
Ayrıca bu turumuzda ziyaret edeceğiniz Kwale adasında, gel-git’in yüksek olduğu zaman oluşan lagünde yüzme fırsatını da bulabileceksiniz. Mangrov ormanlarıyla çevrili bu lagünde yüzmenin uzun süre unutamayacağınız bir tecrübe olacağına eminiz!


Stone Town Tarihi & Kültür Turu                                75 USD (Yarım gün süren bir aktivitedir)

Zanzibar’ın zengin kültürünü gözlemleyebileceğiniz bu turumuz, adayı ziyaret edenlerin en çok tercih ettiği turlardan biridir. Daracık sokakları, taş ve kum karışımından yapılmış otantik evleri, bu evlerin 200 yıllık Arap ve Hint motifleri taşıyan ahşap kapıları ile Zanzibar kültürü hakkında eşsiz deneyimlere sahip olabilirsiniz.

Turumuz; tropik meyve-sebzelerin, adaya özgü baharatların ve deniz mahsullerinin satıldığı, kuruluşu 1904 yılına dayanan Pazar Yeri’nde başlıyor. Sonrasında, 1873 yılında misyoner papazların önderliğinde kurulan Anglikan Kilisesini ziyaret ediyorsunuz. Bu turda görebileceğiniz diğer önemli yerler;
• 1840 yılında yapımı tamamlanan Sultan’s Palace Müzesi,
• 1883 yılında inşa edilen ve dönemin resmi seramonilerinin yapıldığı House of Wonders,
• Daha öncesinde English Club olarak kullanılan şimdiki Africa House,
• Zanzibar’a özgü lezzetleri günbatımına karşı tadabileceğiniz Forodhani Park,
• Arapların Portekizlilere karşı savunma amaçlı inşa ettiği Old Fort (Eski Kale).


Baharat Turu                                                                75 USD (Yarım gün süren bir aktivitedir)

Bu turumuza katıldığınızda, Zanzibar’a neden Baharat Adası denildiğini daha iyi anlayabileceksiniz!

Turumuz, adanın kırsalında meyve bahçelerinin arasında, Doğu Afrika’ya özgü çok değişik baharat ve meyveleri tadımızla başlıyor. Ülkemizde görmeye pek alışık olmadığımız Jack Fruit, Litche (Liçi), Aşk Elmasının yanında daha sık görebildiğiniz Ananas, Hindistan Cevizi ve Muz tadına bakabileceğiniz meyvelerin yalnızca birkaçı…
Bunların yanında, Zanzibar’a baharat adası denmesinin sebeplerinden olan; kişniş, karanfil, zerdeçal ve hint cevizi (nutmeg) ise yoğun aroma ve kokularıyla başınızı döndürecek…
Kına otu, iyot bitkisi, ylang-ylang ve ruj ağacı ile kakao ve kahve ağaçları da Zanzibar’da görebileceğiniz ağaç türlerinden sadece bazıları…
Bu turumuzda görebileceğiniz önemli yerler;
• 1850 yılında Seyyid Said Bin Sultan tarafından, aynı zamanda İran Şahının torunu olan eşi prenses Sheherezade için yaptırılan Kidichi Pars Hamamı,
• Zanzibar’ın 3. Sultanı olan Seyyid Barghash ‘ın 99 cariyesi için yaptırdığı Maruhubi Sarayının kalıntıları,
• Sultan Majid tarafından 1860 yılında yaptırılan Dr. Livingstone evi.


"Dhow" ile Tekne Gezisi                                                85 USD (1 saatlik aktivitedir)

Gün Batımında “Dhow” ile Tekne Gezisi 1 Saat

Gün batımından 1 saat önce Stone Town sahilinden başlayan bu turumuz, Dhow’a bindikten sonra yaklaşık 1 km açığa kadar motor ile devam eder. Daha sonra teknenizin deneyimli mürettebatı rüzgarın istikametine bağlı olarak yelken açarlar ve size sadece turkuaz renkteki Hint okyanusunda yelken seyrinin keyfine varmak kalır. Stone Town sahilin büyülü manzarası karşısında bir kadeh soğutulmuş beyaz şarap, kokteyl veya bira eşliğinde gün batımının tadını çıkartabilirsiniz.
Gün batımında, ufuk çizgisinde turuncudan pembeye ve daha sonra mora dönen renklerle ve yelkeninizi hafif hafif dolduran rüzgarla Stone Town sahiline doğru ilerlerken tamamlayacağınız bu turunuz, hafızalarınızda uzun yıllar silinmeyecek izler bırakacak!


Nungwi Turu                                                                  100 USD (Tüm gün süren aktivitedir)

 Zanzibar’ın en kuzey noktasında konuşlanmış olan oldukça popüler Nungwi kasabasına Stone Town’dan 1 saat 30 dakika içinde ulaşılabiliniyor. Nungwi, berrak denizi ve bembeyaz kumsallarıyla tüplü/tüpsüz dalış, yüzme ve güneşlenme için adadaki en mükemmel yerdir.

Bu turumuzda öncelikle Stone Town’a yarım saat mesafedeki Mangapwani mağaralarını görebilirsiniz: Zanzibar’da köle ticaretinin yasaklandığı ve köle pazarlarının resmi olarak kapatıldığı 1873 yılından 1911 yılına kadar kölelerin gizlice saklandığı ve Dhowlar ile Zanzibar dışına gönderildiği yerler olan bu mağaralar, adanın tarihine de ışık tutuyor.
Mangapwani mağaralarından sonra 1 Nungwi kasabasına ilerliyor ve Zanzibarlıların yaşamına başka bir pencereden bakıyorsunuz. Nungwi Kasabası turumuzda;
• Tamamen geleneksel yöntemler ve aletler kullanılarak Dhow inşa edilen bir yapım atölyesini,
• Tamamen doğal bir deniz kaplumbağası akvaryumunu,
• Nungwi’deki evleri, Dhow yapımı ve balıkçılık ile geçinen köyün geleneksek yaşamını görebilecek,
• Bembeyaz kumsalda palmiye ağaçlarının altında kumsalda içkinizi yudumlayabileceksiniz.


Jozani Ormanı Turu                                                     95 USD (Yarım gün süren bir aktivitedir)

Stone Town merkezinden 35 km. güneydoğusunda bulunan Jozani Ormanı, adanın tek doğal ormanıdır. Uzun yıllar önce leopar ve antilop türlerinin de bulunduğu ormanda bugün Red Colobus (Colobus badius kirkii) maymunları ve Blue Skyes maymunları rahatlıkla görülebilir. Red Colobus maymunları, türü tehlike altında olan ve dünyada çok ender görülen maymun türlerinin başında gelmektedir. Jozani Ormanındaki Red Colobus maymunları oldukça dost canlısı olup, fotoğraflarının çekilmesine çok alışıklardır. Rehberinizin de yardımıyla çok yakından fotoğraflama imkanınız olabilecektir. Ormandaki yaban hayatın dışında sürekli yeşil kalan çalılıklar, Mangrov ormanları ve su kaynaklarının oluşturduğu göletler kaçırılmaması gereken diğer doğal güzelliklerdir.

750 USD + THY Uçuşları (THY Biletini uçuş milleriyle alma imkanı!)

Tek Kişi Oda Farkı   180 USD

Ocean Paradise Resort:

Double Tree Hilton Zanzibar:

Hideaway of Nungwi:

-  Sağlık

Tanzanya için herhangi bir aşı zorunluluğu yoktur, ancak Sarı Humma Aşısı olunması önerilmektedir. Bununla birlikte yanınıza sıtma hapı ve sinek kovucu sprey bulundurmanızda fayda var. Tüm konaklamalarda odalarda kullanımınız için kapalı şişe suyu bulunmaktadır.


- Seyahat Zamanlaması

Tanzanya & Zanzibar’a, yağmurlu sezon olan Nisan-Mayıs ayları dışında 10 ay boyunca gidilebilir. Bununla birlikte seyahat için en uygun aylar, Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarıdır. Ocak, Şubat, Mart ve Haziran aylarında da turist kalabalığı kısmen az olacağından tercih edilebilir. Zanzibar ise Nisan-Mayıs hariç her dönem popüler bir tatil destinasyonudur.


- Vize Bilgileri

Tanzanya’ya girişte vize uygulanmaktadır. 6 aylık geçerli pasaportunuz olması durumunda 50 USD karşılığında giriş kapılarında kolaylıkla vize alınabilmektedir.


- Uçuş Süreleri

İstanbul - Kilimanjaro uçuşu THY ile 6 saat 30 dakika sürmektedir. Darüsselam-İstanbul uçuşu ise 7 saat sürmektedir. Darüsselam-Zanzibar arası 20 dakikalık uçuşla gerçekleştirilmektedir. 


- Para Birimi

Tanzanya ve Zanzibar’da para birimi Tanzanya Şilini’dir. Yanınıza USD aldığınız takdirde kolayca değiştirebilirsiniz. 


- Saat Dilimi

Türkiye ile Tanzanya/Zanzibar arasında saat farkı bulunmamaktadır.


- Telefon Kullanımı

Seyahatiniz esnasında cep telefonlarınız rahatlıkla kullanılmaktadır. Safari sırasında ise bazı bölgelerde şebeke sorunu olabilmektedir. 


- Elektrik

Tanzanya ve Zanzibar’da elektrik akımı 220 volttur. Prizler İngiltere’deki gibi üç adet dikdörtgen uçtan oluşur. Seyahatiniz öncesinde mutlaka adaptörünüzü almanızı öneririz, otellerde temini oldukça zor olmaktadır.


- Seyahat Sırasında Kıyafet Seçimi ve Gerekli Olabilecek Eşyalar

Gün içerisinde tişört, kısa ve uzun kollu gömlekler, pamuklu pantolonlar, rahat yürüyüş ayakkabıları, akşamları için ince bir mont/polar alınması önerilir. Safariler sırasında genellikle uzun kollu, ince pamuklu gömlek ve ince pantolon giyebilirsiniz.  Renk seçiminizde, haki, yeşil veya kahverengi, fazla cebe sahip giysileri tercih edebilirsiniz. Bunlarla birlikte yanınıza şapka, güneş gözlüğü, güneş kremi, sinek kovucu, fotoğraf makinesi, dürbün, video kamera ve bunların şarj aletleri,  yedek hafıza kartları,  220 Volta uygun İngiliz tarzı priz adaptörü (3 uçlu), Bilgilendirici kitaplar (Lonely Planet-East Africa vs.) almanızı öneririz. Zanzibar’da yazlık kıyafetler kullanımı önerilir.


- Yemek Kültürü

Seyahatiniz sırasında ve konaklama yapılan yerlerdeki restoranlar, yerel Afrika yemeklerinden daha çok Avrupa ve Asya mutfağına yer vermektedir. Menülerde;  kuzu, dana ve tavuk eti yoğunlukla kullanılmaktadır. Ayrıca Hint mutfağından da yemeklere yer verilmektedir. Yemeklerden sonra mutlaka meyve ve kahve sunulmaktadır.

Zanzibar’da ise yine et ve tavuk yanında balık ve diğer deniz mahsülleri de çokça sunulmaktadır.


- Alışveriş

Geleneksel kıyafetler ve hediyelik eşyalar alınabilir. Ağaç işi oyma hediyelikler (özellikle Abanoz ağacı) çokça bulunmaktadır. Ayrıca, Tanzanit de Tanzanya’ya özgü ve kolaylıkla bulunabilen yarı değerli bir taştır.