>

Safari Hakkında

KONUM
Doğu Afrika’da yer alan Kenya, doğusunda Somali, batısında Uganda, Kuzeyinde EthiyopyaGüneyinde Tanzanya ve güney doğusunda Hint Okyanusu ile çevrilmiştir. Ülke, kuzey-güney yönünde, ismini yer kabuğundaki büyük çatlaktan alan “Great Rift Valley-Büyük Rift Vadisi” ile,  doğu-batı yönünde ise ekvator ile bölünmüştür. Kenya, coğrafi olarak çok çeşitlilik arzeden dünyada az sayıda ülkeden biridir. Deniz seviyesinde 5800 metredeki Mt. Kenya’dan, geniş savanalara, yüksek yayla topraklarına, yağmur ormanlarından, ekzotik yanardağlara, tatlı su ve soda göllerine, çöllerden tropik kumsallara ve hatta buzullara kadar inanılmaz çeşitlilik sunar.

DOĞU AFRİKA VE SAFARİ
Doğu Afrika ve özellikle de Kenya, Safari konusunda tartışmasız Dünyanın başkentidir ve bu bölge 1900’lerden beri “Beş Büyük” avı için gelen (aslan, gergedan, bufalo, fil ve leopar) kraliyet mensuplarını, aristokratları, politikacıları ağarlamaktadır. Doğu Afrika toprakları, aynı zamanda, 2 milyon antilop ve yarım milyon zebranın Serengenti düzlüklerinden Masai Mara’ya “büyük göç”ü gerçekleştirdiği dünya üzerindeki en büyük vahşi yaşam gösterisine de ev sahipliği yapar. Yılda bir kez gerçekleşen bu “büyük göç” sırasında misafirlerimiz vahşi kedileri, devasa fil sürülerini, siyah ve beyaz gergedanı, zürafa, antilop, sırtlan, hipopotam, timsah, maymun, Kudu, çakal, goril gibi sadece bir kısmını sayabildiğimiz türleri görme fırsatını yakalarlar.

BÜYÜK GÖÇ
“Büyük Göç”, her yıl Temmuz ve Eylül ayları arasında Tanzanya’daki Serengenti düzlüklerinden, kuzeye Kenya’daki Masai Mara topraklarına, 2,5 milyon havyanın taze otlak ve su arayışı sebebiyle gerçekleşir. Tabi ki, bunları takip eden aslan, çita, leopar, sırtlan ve akbabalar da bu acımasız doğa koşullarında kendi yaşam mücadelelerini verirler. İşte bu yüzden Mara nehrini bu dönemde geçebilmek, tüm bu otçullar için en önemli vahşi yaşam kazanımdır.

DİL
Kenya’da resmi dil ilgilizce, ulusal lisan ise Kiswahili’dir.

BAHŞİŞ
Bahşiş, Kenyalılar arasında oldukça yaygındır. Genellikle restoranlarda %10 gibi bahşiş bırakılabilinir. Safari sırasında, aracı süren ve aynı zamanda rehberlik yapan şoförünüze günlük kişibaşı 5 $ verilmesi beklenir. Otel veya Lodge’larda eşyalarınızı taşıyan porterlara da genellikle 1 $ dolar verilmesi yaygın bir uygulamadır.

ALIŞVERİŞ VE MESAİ SAATLERİ
Doğu Afrika’da ülkelere göre değişmekle birlikte, genelde 08:30 ila 12:00 ve 14:00 ila 17:30 arasındadır. Çoğunlukla mağazalar cumartesi günü sabah açık olurlar. Büyük şehirler dışındaysanız, genellikle pazarlık yapılır. Hediyelik eşya dükkanlarında mutlaka pazarlık yapmalısınız. Dükkan sahibi, seçtiğiniz hediyelik eşya için öncelikle sizin ödemek isteyeceğiniz rakamı duymak isteyecektir. Dükkan sahibinin fiyatı söylediği durumlarda genellikle pazarlık onun söylediği fiyatı yarı seviyesine, pazarlık gücünüz iyi ise biraz altına bile bitebilir.

ZAMAN DİLİMİ
Kenya, GMT +3 saat dilimindedir. Ülkede yıl boyu tek saat uygulaması vardır. Ekvator bölgesinde olan Doğu Afrika’da hemen hemen 12 saat gün ışığından faydalanılır. Gündoğumu genelde 06:30, gün batımı ise 18:45’tedir.

ELEKTRİK VE SU KULLANIMI
Türkiye’deki gibi 220-240 volttur. İngiliz tipi 3 uçlu prizler kullanılır. Fotoğraf makinesi, video kamera, pil ve bilimum aletleriniz için adaptör getirmeniz tavsiye edilir. Musluk suyu içilmesi tavsiye edilmez. Şişe su rahatlıkla bulunabilmektedir.

PARA BİRİMİ
Kenya’da resmi para birimi Kenya Şilingi’dir. 1000, 500, 100, 20 ve 10’luk banknotlar halinde çıkarılmıştır. Metal paralar 40, 20, 10, 5, 1 ve 50 cts. olarak bulunabilir. Bankalarda, döviz bürolarında ve yetkili otellerde EUR (€) ve USD ($) kolaylıkla bozdurulabilmektedir.Ayrıca havalimanında da 24 saat hizmet veren döviz büroları mevcuttur.

GİYİM KUŞAM
Doğu Afrika, ekvatoral iklim kuşağında olduğundan, hafif günlük kıyafetler yıl boyunca giyilebilir. Sabah erken ve akşam geç saatlerde hava daha serin olacağında bir polar veya sueter giyinmekte fayda vardır. Safari sırasında ince bir polar ve rüzgarlık bulundurulması gerekebilir. Özellikle safaride genellikle doğaya uyumlu renklerde-haki, kahverengi ve yeşil-giysiler tavsiye edilir. Turunuz boyunca günün yolculuk programına bağlı olarak sabah gün doğumunda ve/veya akşam gün batımında Safari yapılacaktır. Sabah gün ağırırken otelden milli parka hareket edilir ve kahvaltı saatinde otele dönülür. Akşamüzeri ise, gün batımından 1,5-2 saat kadar önce otelden çıkılır ve hava kararmadan otele dönülür. Birçok milli park, hayvanların özgürce barınabilmesi ve güvenlik sebebiyle 18:30’dan 06:30’a kadar ziyaretçi girişine ve araç trafiğine kapalıdır.

 

Safari sırasında gerekli eşyalar:

• Safari sırasında hava sıcaklıkları düşük olacağından fermuarlı bir rüzgarlık/yağmurluk,

• Hafif bir polar,

• Yürüyüş botları/ayakkabıları,

• İnce, uzun kollu gömlekler ve uzun pantalonlar(şort önerilmez),

• Güneş gözlüğü ve şapka,

• Güneş kremi, sinek/böcek kovucu sprey,

• Fotoğraf makinasi, video kamera ve dürbün,

• Yeterli sayıda şarj edilebilir pil ve hafıza kartı/film,

• El feneri,

• Bilgilendirici kitaplar(lonely planet-East Africa vs.),

• Cep telefonu şarj aleti

Safari kelimesi Swahili dilinde “uzun seyahat” anlamına gelmektedir. Milli park veya doğa alanlarında ziyaretçilerin aşağıdaki kurallara uyması beklenir:

• Vahşi Yaşam türlerinin mahremiyetine özen gösteriniz, onların yaşam alanlarında olduğunuzu unutmayınız.

• Hayvanların vahşi olduklarını ve beklenmedik hareketleri olabileceğini unutmayınız, Safari sırasında ani hareketler veya sesler yapmayınız.

• Vahşi hayvanlara kesinlikle yiyecek vermeyiniz, beslenme alışkanlıklarını bozarak insana bağımlı hale gelmelerine yol açabilir.

• Hiçbir koşulda araçtan dışarı çıkmayınız.

• Çöp veya yanan cisimleri doğaya atmayınız.

• Yerel insanların veya yaşam alanlarının fotoğraflarını çekmeden önce mutlaka izin isteyiniz. Bazı kültürlerde iziniz fotoğraf çekmek hoş karşılanmaz.

• Önceden okuyup bilgi sahibi olursanız, vahşi yaşamı tanıyacak ve Safari keyfiniz artacaktır. Yanınıza rehber kitap ve dürbün almayı ihmal etmeyin.

• Safari sırasında mutlaka yanınıza yeteri kadar su alın, şapka ve güneş gözlüğünüzü takın. Afrika’da sert sabah güneşi Safari deneyiminizi etkileyebilir.

• Haki, yeşil veya kahverengi, fazla cebe sahip giysileri tercih edebilirsiniz.

• Safari sırasında veya konaklayacağınız göl kenarı otellerinde hiçbir zaman hipopotamlar ile su (göl, gölet, nehir, vs.) arasına girmeyiniz. Özellikle gece göl kenarlarından uzak durunuz. Afrika’da vahşi hayvan kaynaklı ölümlerinin büyük bir kısmına hipopotamlar sebep olmaktadır.

• Vahşi yaşamı izleyebileceğiniz en ideal saatler 6:30am- 9:30 am ile 3:30pm-6:30pm arasındadır. Bu saatler, hayvanların gölgede dinlendikleri zamandır. Bu yüzden Safariler genellikle bu saatlarde yapılır.