>

Serengeti Safari & Zanzibar

SerengetiLandscape

Unutulmaz bir safari deneyimini ve sonrasında Hint Okyanusunda muhteşem bir deniz tatilini birlikte harmanlayan bu 10 günlük turumuzda dünyanın en ünlü safari parklarından biri olan Serengeti Milli Parkında ve dünyanın 8. Harikası olarak nitelendirilen Ngorongoro Kraterinde safari yapıyorsunuz. Tanzanya’da safarinize başlayacağınız bölgeye oldukça yakın olan Kilimanjaro Havalimanına uçuyor ve sırasıyla Tarangire Milli Parkı, Serengeti Milli Parkı ve Ngorongoro Krateri’nde Safari yapıyorsunuz. Son olarak, Afrika’da klasik bir safarinin bıraktığı unutulmaz anılarla  tatlı yorgunluğunuzu atmak üzere Hint okyanusunun büyülü adası Zanzibar’da 4 gün geçiriyorsunuz.


Cita1Görülebilecek Hayvanlar: Aslan, fil, buffalo, gnu, leopard, çita, hipopotam, timsah, zebra, öküz başlı antilop, ceylan, topi, eland, zürafa ve gergedan.


Konaklama: Kibo Palace Hotel, Maramboi Luxury Tented Camp, Serengeti Sopa Lodge, Ngorongoro Farm House, Ocean Paradise Resort, New Africa Hotel.


Bu turumuzun künyesini aşağıda görebilirsiniz.

Tur Kodu: SSZ10
Süresi: 10 gün
Hareket: Yıl Boyunca   **Tüm Ara Uçuşlar Dahil**
Grup Sayısı: 2-50 kişi
Minimum Kişi: 2 Kişi
Seyahat Şekli: 6 kişilik Toyota Landcruiser veya Nissan Patrol 4×4 Safari araçlarıyla
Tura dahil Hizmetler: Türk Havayolları ile İstanbul-Kilimanjaro (Tanzanya) ve Darüsselam-İstanbul direkt uçuşları, Arusha-Zanzibar ve Zanzibar-Darüsselam iç hat uçuşları, gidişte ve dönüşte uçak saatine kadar otelde konaklama, tüm transferler, programdaki yer alan yemekler, tüm Safariler, tüm milli park giriş ücretleri, seyahat sağlık sigortası, havalimanı vergileri, İngilizce konuşan Safari rehberi/Şoför.
Konaklama: Safari otelleri, Şehir otelleri ve Zanzibar'da Resort Hotel
Gezilecek bölgeler: Arusha 1 Gece (Oda-Kahvaltı)
Tarangire National Park 1 Gece
Serengeti National Park 2 Gece
Ngorongoro Crater 1 Gece
Zanzibar 3 Gece (Yarım Pansiyon)
Darüsselam 1 Gece (Oda-Kahvaltı)

 

1. GÜN: ISTANBUL - ARUSHA (TANZANYA) 

Tarifeli uçağınızın kalkış saatine bağlı olarak akşam üzeri Atatürk Havalimanı Dış Hatlar kontuarında buluşuyor, pasaport ve bilet işlemlerinizin tamamlanmasının ardından Tanzanya’ya hareket ediyorsunuz. Yaklaşık 7,5 saat sürecek uçuşunuzda gecelemeniz uçakta olacak. Kilimanjaro Uluslararası Havalimanına gece yarısından sonra varıyorsunuz ve Logde yetkilileri tarafından karşılanarak otelinize transferiniz gerçekleştiriliyor.
Konaklama oda-kahvaltı bazında Mt. Meru Hotel'de olacaktır.

 

2. GÜN: ARUSHA - TARANGİRE MİLLİ PARKI

 Sabah kahvaltınızın ardından rehberinizle buluşuyor ve Tarangire Milli Parkına doğru hareket ediyorsunuz. Öğle yemeğini otelinizde alıyor ve otele girişinizi yapıyorsunuz. Öğleden sonra milli parktaki ilk safarinize çıkıyorsunuz.

Tarangire Milli Parkı Özellikle kurak sezonda barındırdığı vahşi yaşam zenginliğiyle ziyaretçilerine görsel bir şölen sunan Tarangire Milli Parkı, hayvan çeşitliliği bakımından sıralamada Serengeti’den hemen sonra gelmektedir. Tanzanya’daki en kalabalık fil nüfusuna da ev sahipliği yapan Tarangire Milli Parkı, bazı kurak bölge antiloplar türlerinin de sıkça görülebildiği yegane yaşam alanıdır. Ayrıca kurak mevsimde Manyara Milli Parkından buraya göç eden binlerce hayvana da tanık olabilirsiniz...

Akşam yemeği ve konaklama Maramboi Luxury Tented Camp'te olacaktır.

Mesafe/Sürüş zamanı*: 185 km / 3,5 saat
 *Sürüş zamanı bir lodge'dan diğerine olan zaman olup, yol üzerindeki safarileri içermektedir.

 

3. GÜN  TARANGİRE - SERENGETİ

Kahvaltınız sonrasında Tarangire Milli Parkından ayrılıyor ve safari yaparak Serengeti Milli Parkına hareket ediyorsunuz.

Öğle yemeğinizi  yolda sandviç şeklinde alıyor ve öğleden sonra Milli Parka giriyorsunuz. Milli park girişinden otelinize kadar safari yaparak yol alıyor ve akşam üzeri otelinize varıyorsunuz. Konaklamanız, Milli Parka ve Safari yapacağımız bölgeye yakınlığı ile ideal konumlanmış olan Serengeti Sopa Lodge’da. Ayrıca Serengeti Milli Parkında ekstra olarak Balon Safari ve rehberli doğa yürüyüşü gibi birçok aktiviteye katılabilirsiniz.

Akşam yemeği ve konaklama Serengeti Sopa Lodge’da olacaktır.

Serengeti Hakkında...
Serengeti Milli Parkı, yaklaşık 15 bin km2’ye varan uçsuz bucaksız savana düzlükleriyle, yaşam kaynakları olan bu düzlüklerdeki otlak arayışındaki yüzlerce çeşit otçul havyanları ve yine bunların peşindeki etoburları ile Tanzanya’nın dünyaca ünlü vahşi yaşam alanını oluşturur.
“Büyük Göç”ün yaşandığı düzlükler olmasının yanı sıra, Serengeti Milli Parkı, barındırdığı izlenebilir aslan nufüsü ile de haklı bir üne sahiptir. Ayrıca bu geniş ve verimli düzlükler, Afrika’da görebileceğiniz en sağlıklı çita, zebra, zürafa ve antilop türlerine de ev sahipliği yapar.

Mesafe/Sürüş zamanı*: 360 km / 8 saat
*Sürüş zamanı bir lodge'dan diğerine olan zaman olup, yol üzerindeki safarileri içermektedir.

 

4. GÜN  SERENGETİ'DE SAFARİ

 Bugün tüm gününüzü, büyüleyici güzellikleri ve geniş düzlükleriyle ünlü Serengeti Milli Parkında sabah ve akşam yapacağınız safarilerle geçiriyorsunuz. Dilerseniz rehberli doğa yürüyüşü, balonla safari veya geleneksel Masai Köyü ziyareti gibi ekstra etkinliklere katılabilirsiniz.

Konaklama full pansiyon bazında Serengeti Sopa Lodge’da olacaktır.

 

5. GÜN NGORONGORO KRATERİ & OLDUVAI GORGE

Serengeti’den ayrılıyor ve Olduvai Gorge (İnsanoğlu’nun beşiği-İnsaoğlunun tarihindeki en kapsamlı ve önemli Palaeolithic buluntu) üzerinden Ngorongoro Krateri Koruma Alanı’na doğru hareket ediyorsunuz. Daha sonra kraterin içine giriyor ve tüm öğleden sonranızı bu devasa doğal oluşumu gezerek tamamlıyorsunuz. Dünya’nın 8. Harikası olarak da nitelendirilen Ngorongoro Krateri, Afrika’nın en bilinen doğal yaşam alanlarından biridir. Dünya mirası listesinde yer alan Krater, 20 km. genişliği, kapladığı 264 km2 yüzölçümü ve 610-760 metre arasında değişen derinliğiyle dünyanın en büyük volkanik kraterini oluşturur.

Kendine özgü iklimi ile Krater, bünyesindeki otlakları, bataklıkları, ormanları, tatlı su gölü ve çok zengin doğal yaşamı ile kendi başına bir ekosistem oluşturur. Öğleden sonra kraterden ayrılıyor ve konaklayacağınız otelinize dönüyorsunuz.
Konaklama ve akşam yemeği Ngorongoro Farm House’da olacaktır.

Mesafe/Sürüş zamanı*: 285 km / 3.5 saat
*Sürüş zamanı bir lodge'dan diğerine olan zaman olup, yol üzerindeki safarileri içermektedir.

 

6. GÜN   ARUSHA - ZANZİBAR

Kahvaltınız sonrasında Arusha’ya hareket ediyor ve öğle yemeğinizi yerel bir restoranda alıyorsunuz. Daha sonra saat 13:00 civarındaki Zanzibar uçuşunuz için Arusha havalimanına hareket ediyorsunuz. Zanzibar’a varışınızı takiben havalimanında karşılanıyor ve Ocean Paradise Resort Otele transferiniz gerçekleştiriliyor. Burada dilerseniz ekstra olarak düzenlenen kültürel ve sportif aktivitelere katılabilirsiniz.
Konaklama yarım pansiyon (kahvaltı-akşam yemeği) şeklinde Ocean Paradise Resort Otel’de olacaktır.

 

 7. & 8.  GÜNLER    ZANZİBAR  

 Bu gününüzü Ocean Paradise Resort Otel’de Hint Okyanusunun masmavi sularının ve Afrika güneşinin tadına vararak geçiriyorsunuz. Zanzibar konaklamanız boyunca otelinizde bazıları ekstra olan çeşitli aktivitelere katılabilirsiniz: Tüplü dalış, su sporları, Doğu Afrika’ya özgü yelkenli -Dhow- ile gezi, doğa yürüyüşleri, dhow yapım atölyesine düzenlenen (workshop) gezisi bunlardan bazılarıdır. Bunların dışında Zanzibar’ın merkezi Stone Town ziyareti, Portekiz Limanı, Sultan’ın Sarayı, Köle Pazarı, Milli Müze ise katılabileceğiniz kültürel aktivitelerin bir kısmıdır.

Konaklama yarım pansiyon (kahvaltı-akşam yemeği) şeklinde Ocean Paradise Resort Otel’de olacaktır.

 

 9. GÜN   ZANZİBAR - DARÜSSELAM 

 Kahvaltınızı otelinizde alıyor ve öğlene doğru çıkışınızı yapıyorsunuz. Dilerseniz bu günü Stone Town ziyaretiniz ile de geçirebilirsiniz. Saat 18:00 civarında Zanzibar-Darüsselam uçağınız için vakitlice Zanzibar Havalimanına hareket ediyorsunuz ve yarım saatlik bir uçuşun ardından Darüsselam’a varıyorsunuz. Havalimanından otelinize transferiniz gerçekleştiriliyor ve gece yarısından sonra İstanbul uçuşunuz için havalimanına transferiniz gerçekleştiriliyor.

Konaklama oda-kahvaltı bazında New Africa Hotel’de olacaktır.

 

10. GÜN   DARÜSSELAM - İSTANBUL

Sabaha karşı gerçekleşecek Darüsselam-İstanbul uçuşunuz için saat 02:00 civarı Dar Es Salaam havalimanına hareket ediyorsunuz. Geceleme uçakta. Sabah 11:00 civarında Istanbul'a varıyorsunuz. Hoşgeldiniz...

Masai Kabile Ziyareti                                                      40 USD


**Zanzibar'daki tüm ekstra turlar, otelinizden alınmanız ile başlar ve otelinize dönüşünüzde sona erer. Turun yapılacağı bölgeye olan tüm transferler tur ücretine dahildir**

 

Zanzibar'da Yunuslarla Yüzme (min. 2 kişi)                 140 USD (6 Saatlik aktivitedir)

Stone Town’dan Zanzibar’ın en güney noktası olan Kizimkazi’ye ulaşmanız yaklaşık 1 saat sürüyor. Kizimkazi’den ise sürat tekneleri ile ulaşabileceğiniz Kizimkazi kanalında yunuslarla yüzme ayrıcalığına sahip olabilirsiniz. Oldukça oyuncu olan bu yunuslara yaklaşabilir, çok yakınlarında yüzebilir, tur sırasında kiralayabileceğiniz maske ve snorkel ile su altındaki hareketlerini izleyebilirsiniz.

Kizimkazi kasabasında ise, Doğu Afrika’da islamiyetin ilk örneklerinden biri olan ve duvarlarında Küfi yazısı örnekleri bulunan 12. yüzyıldan kalma Camii de görebilirsiniz.
Bu turda yanınıza şort, terlik, havlu ve mayonuzu almanızı hatırlatmak isteriz. Tekneye binmek için de bel seviyenize kadar suda yürümeniz gerekebilecektir. Tur ücretine öğle yemeği dahil değildir ancak tur sırasında ekstra olarak alınabilir.


Safari Blue                                                                 175 USD (Tüm gün süren aktivitedir)

 Tüm gün süren bu en popüler turumuzda adanın güneybatısında bulunan Fumba Köyüne götürülüyor ve diğer misafirlerle birlikte sizi bekleyen Dhow’a biniyorsunuz. Doğu Afrika’ya özgü bir yelkenli olan “Dhow” ile denize açılıyor, şanslı iseniz yunusları da görebileceğiniz tüm gün süren bir seyir yapıyorsunuz. Hint okyanusunun ılıman berrak sularında, tekneden temin edebileceğiniz maske ve snorkel ile mercan kayalıklarındaki sualtı yaşamına tanık olabilirsiniz.

Turumuzda rehber ve eğitmenler eşliğinde su altını keşfedebilirsiniz (tüpsüz dalış). Soğuk içeceklerinizin, su ve bira, deniz mahsullerinden oluşan açık büfe öğle yemeğinin de sunulduğu bu turda adanın yerel lezzetler olan ızgara balık, ıstakoz ve kalamarı da tatma fırsatını bulacaksınız. Taptaze meyve ve Tanzanya kahvesi de menünüze dahildir.
Ayrıca bu turumuzda ziyaret edeceğiniz Kwale adasında, gel-git’in yüksek olduğu zaman oluşan lagünde yüzme fırsatını da bulabileceksiniz. Mangrov ormanlarıyla çevrili bu lagünde yüzmenin uzun süre unutamayacağınız bir tecrübe olacağına eminiz!


Stone Town Tarihi & Kültür Turu                                90 USD (Yarım gün süren bir aktivitedir)

Zanzibar’ın zengin kültürünü gözlemleyebileceğiniz bu turumuz, adayı ziyaret edenlerin en çok tercih ettiği turlardan biridir. Daracık sokakları, taş ve kum karışımından yapılmış otantik evleri, bu evlerin 200 yıllık Arap ve Hint motifleri taşıyan ahşap kapıları ile Zanzibar kültürü hakkında eşsiz deneyimlere sahip olabilirsiniz.

Turumuz; tropik meyve-sebzelerin, adaya özgü baharatların ve deniz mahsullerinin satıldığı, kuruluşu 1904 yılına dayanan Pazar Yeri’nde başlıyor. Sonrasında, 1873 yılında misyoner papazların önderliğinde kurulan Anglikan Kilisesini ziyaret ediyorsunuz. Bu turda görebileceğiniz diğer önemli yerler;
• 1840 yılında yapımı tamamlanan Sultan’s Palace Müzesi,
• 1883 yılında inşa edilen ve dönemin resmi seramonilerinin yapıldığı House of Wonders,
• Daha öncesinde English Club olarak kullanılan şimdiki Africa House,
• Zanzibar’a özgü lezzetleri günbatımına karşı tadabileceğiniz Forodhani Park,
• Arapların Portekizlilere karşı savunma amaçlı inşa ettiği Old Fort (Eski Kale).


Baharat Turu                                                                90 USD (Yarım gün süren bir aktivitedir)

Bu turumuza katıldığınızda, Zanzibar’a neden Baharat Adası denildiğini daha iyi anlayabileceksiniz!

Turumuz, adanın kırsalında meyve bahçelerinin arasında, Doğu Afrika’ya özgü çok değişik baharat ve meyveleri tadımızla başlıyor. Ülkemizde görmeye pek alışık olmadığımız Jack Fruit, Litche (Liçi), Aşk Elmasının yanında daha sık görebildiğiniz Ananas, Hindistan Cevizi ve Muz tadına bakabileceğiniz meyvelerin yalnızca birkaçı…
Bunların yanında, Zanzibar’a baharat adası denmesinin sebeplerinden olan; kişniş, karanfil, zerdeçal ve hint cevizi (nutmeg) ise yoğun aroma ve kokularıyla başınızı döndürecek…
Kına otu, iyot bitkisi, ylang-ylang ve ruj ağacı ile kakao ve kahve ağaçları da Zanzibar’da görebileceğiniz ağaç türlerinden sadece bazıları…
Bu turumuzda görebileceğiniz önemli yerler;
• 1850 yılında Seyyid Said Bin Sultan tarafından, aynı zamanda İran Şahının torunu olan eşi prenses Sheherezade için yaptırılan Kidichi Pars Hamamı,
• Zanzibar’ın 3. Sultanı olan Seyyid Barghash ‘ın 99 cariyesi için yaptırdığı Maruhubi Sarayının kalıntıları,
• Sultan Majid tarafından 1860 yılında yaptırılan Dr. Livingstone evi.


"Dhow" ile Tekne Gezisi                                                115 USD (1 saatlik aktivitedir)

Gün Batımında “Dhow” ile Tekne Gezisi 1 Saat

Gün batımından 1 saat önce Stone Town sahilinden başlayan bu turumuz, Dhow’a bindikten sonra yaklaşık 1 km açığa kadar motor ile devam eder. Daha sonra teknenizin deneyimli mürettebatı rüzgarın istikametine bağlı olarak yelken açarlar ve size sadece turkuaz renkteki Hint okyanusunda yelken seyrinin keyfine varmak kalır. Stone Town sahilin büyülü manzarası karşısında bir kadeh soğutulmuş beyaz şarap, kokteyl veya bira eşliğinde gün batımının tadını çıkartabilirsiniz.
Gün batımında, ufuk çizgisinde turuncudan pembeye ve daha sonra mora dönen renklerle ve yelkeninizi hafif hafif dolduran rüzgarla Stone Town sahiline doğru ilerlerken tamamlayacağınız bu turunuz, hafızalarınızda uzun yıllar silinmeyecek izler bırakacak!


Nungwi Turu                                                                  120 USD (Tüm gün süren aktivitedir)

 Zanzibar’ın en kuzey noktasında konuşlanmış olan oldukça popüler Nungwi kasabasına Stone Town’dan 1 saat 30 dakika içinde ulaşılabiliniyor. Nungwi, berrak denizi ve bembeyaz kumsallarıyla tüplü/tüpsüz dalış, yüzme ve güneşlenme için adadaki en mükemmel yerdir.

Bu turumuzda öncelikle Stone Town’a yarım saat mesafedeki Mangapwani mağaralarını görebilirsiniz: Zanzibar’da köle ticaretinin yasaklandığı ve köle pazarlarının resmi olarak kapatıldığı 1873 yılından 1911 yılına kadar kölelerin gizlice saklandığı ve Dhowlar ile Zanzibar dışına gönderildiği yerler olan bu mağaralar, adanın tarihine de ışık tutuyor.
Mangapwani mağaralarından sonra 1 Nungwi kasabasına ilerliyor ve Zanzibarlıların yaşamına başka bir pencereden bakıyorsunuz. Nungwi Kasabası turumuzda;
• Tamamen geleneksel yöntemler ve aletler kullanılarak Dhow inşa edilen bir yapım atölyesini,
• Tamamen doğal bir deniz kaplumbağası akvaryumunu,
• Nungwi’deki evleri, Dhow yapımı ve balıkçılık ile geçinen köyün geleneksek yaşamını görebilecek,
• Bembeyaz kumsalda palmiye ağaçlarının altında kumsalda içkinizi yudumlayabileceksiniz.


Jozani Ormanı Turu                                                     115 USD (Yarım gün süren bir aktivitedir)

Stone Town merkezinden 35 km. güneydoğusunda bulunan Jozani Ormanı, adanın tek doğal ormanıdır. Uzun yıllar önce leopar ve antilop türlerinin de bulunduğu ormanda bugün Red Colobus (Colobus badius kirkii) maymunları ve Blue Skyes maymunları rahatlıkla görülebilir. Red Colobus maymunları, türü tehlike altında olan ve dünyada çok ender görülen maymun türlerinin başında gelmektedir. Jozani Ormanındaki Red Colobus maymunları oldukça dost canlısı olup, fotoğraflarının çekilmesine çok alışıklardır. Rehberinizin de yardımıyla çok yakından fotoğraflama imkanınız olabilecektir. Ormandaki yaban hayatın dışında sürekli yeşil kalan çalılıklar, Mangrov ormanları ve su kaynaklarının oluşturduğu göletler kaçırılmaması gereken diğer doğal güzelliklerdir.


Serengeti'de Balon Safari                                              440 USD

Türk Havayolları ile 10 Gün Serengeti Safari & Zanzibar Turu 3.300 USD'den başlayan fiyatlarla...

Mount Meru Hotel:

Mount-Meru-Hotel5 Mount-Meru-Hotel3 Mount-Meru-Hotel1 Mount_Meru_Hotel4

 

 

 

 

 

 

Maramboi Luxury Tented Club:

Ngorongoro Farm House:

Ocean Paradise Resort:

New Africa Hotel: