>

Zanzibar’ın En Güzel Plajları

Zanzibar, Darüsselam’dan yirmi beş dakikalık bir uçuşla varabileceğiniz bir mesafede yer alıyor. Zanzibar’ı ziyaret etmek için en uygun iki dönem Haziran-Ekim veya Aralık-Şubat arasında yer alan tarihler olsa da Haziran-Ekim arasının Aralık-Şubat dönemine göre biraz daha serin olacağını unutmayın. Eğer sahilde güneşlenip, palmiye ağaçlarının altında keyif yapmak istiyorsanız Mart-Mayıs arsı ve Kasım ayından uzak durmanızda yarar var. Bu dönemlerdeki yoğun yağmurlar, plaj ve güneşlenme hayallerinizi büyük ölçüde suya düşürecektir. Zanzibar’ın pek çok noktası birbirinden güzel ve doğal plajlarla dolu ancak biz gene de sizler için beş seçenekten oluşan bir seçim yaptık. Beyaz kumların yarattığı turkuaz manzara, Hint Okyanusu’nun eşsiz güzelliği ve kilometrelerle ifade edilen gelgitleri izlemek için işte size adanın en güzel plajları:

Nungwi
nungwi
Adanın kuzeyinde yer alan Nungwi’ye karayolu ile Stone Town’dan bir saatten biraz daha uzun bir sürede ulaşabilirsiniz. Nungwi’ye geldiğinizde bir plaj gezisi yapmak isteyeceksiniz ancak size bir şeyler satmak isteyen kişiler nedeniyle gezinizin sürekli olarak kesileceğini bilmenizde yarar var. Nungwi’den günbatımı için tekne turuna çıkabilir veya biraz daha güneyde yer alan ve Nungwi’ye göre daha sakin olan Kendwa’ya gidebilirsiniz. Yükselen sularda yapacağınız bu güzel yürüyüş geri dönüşte bir yüzme seferine dönüşebilir ve dikkatli olmazsanız boyunuzu aşan dalgalar sizi kıyıdaki kayalıklara sürükleyebilir. Bu nedenle planlamayı gelgit saatlerine göre yapmanız daha doğru olacaktır.


Kendwa
zanzibar-kendwa-beach
Kendwa, yerleşimin daha az olduğu adanın kuzeybatı bölgesinde yer alıyor. Nungwi’den 3 km uzakta yer alan Kendwa’ya okyanusun çekildiği zamanlarda kısa bir yürüyüşle ulaşabilirsiniz ancak sular yükseldiğinde bu pek mümkün değil. Kendwa sahillerinin tümü beyaz kumlardan oluşuyor. Gün içinde plajda yürüyüş ve tekne gezileri yapabilirsiniz. Günbatımındaysa sahilde oturarak önünüzdeki müthiş manzarayı izlemeyi unutmayın.


Paje
paje
Adanın güneydoğu kesiminde yer alan Paje köyünün kıyı boyunca, Bwejuu’dan Jambiani’ye kadar uzanan yaklaşık 5 km’lik bir sahili var. Paje’de yerel atmosferi görmek için köyü gezebilir veya eşsiz okyanus manzarasını izleyerek sahil boyunca uzun yürüyüşler yapabilirsiniz.


Kizimkazi
kizimkazi
Küçük bir balıkçı köyü olan Kizimkazi, plajı kadar yunus turlarıyla da ünlü. Her ne kadar yunusların doğal ortamlarına müdahale edilmese de içinde turistlerle dolu tekneler ve yunusları izleyen kaptanları ile bu turlar söylendiği kadar da masum olmayabilir. Yunusların doğal ortamlarında yapılması nedeniyle hayvan hakları savunucuları tarafından dünyadaki örneklerine göre daha az eleştiri alan bu tura katılıp katılmamak size kalmış.


Kiwengwa ve Pongwe
pogwe-beach
Zanzibar’ın doğusunda yer alan Kiwengwa – Pongwe köyleri ve köy boyunca uzanan sahilleri çok kalabalık olmayan, el değmemiş doğallıkta bir yer arıyorsanız tam size göre. Adanın ormanlarına da ev sahipliği yapan bu bölgenin plajları beyaz kumlara ve turkuaz rengi büyüleyici bir manzaraya sahip. Ancak tüm zamanımı plajda dinlenerek geçirmekten sıkılırım diyorsanız çevrede ilginizi çekecek başka bir etkinlik bulmakta zorlanabileceğinizi unutmayın.

Zanzibar turlarımızla ilgili bilgi almak için bizimle hemen iletişim kurabilirsiniz.